Romuvos atstovai Indijoje

Sausio 29-vasario 22 dienomis Indijos Tautinės savanorių sąjungos (Rashtriya Swayamsevak Sangh, RSS) padalinio „Visos Indijos genčių ašramas“ kvietimu Indijoje viešėjo 9-ių žmonių Lietuvos Romuvos delegacija .

Vasario 1-4 dienomis romuviai dalyvavo didžiausio Indijos miesto Mumbajaus Kešav Šrušti švietimo centre  vykusioje Indijos tarptautinio kultūros studijų centro  (ICCS – International Centre for Cultural Studies) VI tarptautinėje konferencijoj ir senąsias kultūrų tradicijas puoselėjančių bendruomenių vadovų suvažiavime. Šių metų konferencijos tema buvo „Dieviškumo pažinimas per senovės kultūrų moteriškumo tradicijas“  („Exploring Divinity trough the Feminine in Ancient Culture“). Lietuvos Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė skaitė pranešimą apie moteriškąsias dieviškas galias baltų tradicijose.

Po konferencijos romuviai keliavo po centrinę ir pietų Indiją. Aplankė daugelį svarbiausių šios šalies induistinių šventyklų.

Vasario 7 d. Indijoje viešinti oficiali Lietuvos Romuvos delegacija susitiko su Čhatisgarho valstijos vyriausiuoju ministru Dr. Ramanu Singhu (Raman Singh). Per iškilmingus pusryčius romuviai vyriausiajam ministrui papasakojo apie senojo baltų tikėjimo padėtį Lietuvoje ir padėkojo už sudaryta retą galimybę vasario 5-7 dienomis oficialiai lankytis jo vadovaujamoje Čhatisgarho valstijoje. Vyriausiasis ministras R. Singhas domėjosi Lietuvos kultūra, lietuvių kalba, papasakojo apie savo planus kitų metų liepos mėnesį siųsti šios valstijos kultūros srities atstovų delegaciją į Lietuvą. Romuviai pasidalino savo kelionės įspūdžiais po valstiją, atsakė į klausimus apie Lietuvą.  Savo ruožtu ponas R. Singhas papasakojo apie savo atstovaujamą valstiją, pristatė jos istoriją.

Vasario 16 dieną Lietuvos Romuvos atstovai, viešintys Indijoje, kartu su šios šalies Lietuvos bičiuliais sveikino Lietuvą su valstybės atkūrimo šimtmečiu. Karštą vasario 16-osios pavakarę Pietų Indijos mieste Madurajuje prie induistų šventyklos romuviai kartu su indais sugiedojo Tautinę giesmę.

Romuvos Krivė Indijoje

Lietuvos Senojo baltų tikėjimo atstovų delegacijai Indijoje vadovaujanti Romuvos Krivė Inija Trinkūnienė sakė: „Šiųmetė Lietuvos Romuvos delegacijos išvyka į Indija buvo ypač vaisinga. Manau, kad tai naujas etapas jau bemaž 15 metų vykstančiame bendravime tarp Lietuvos Romuvos ir Indijos prigimtinio tikėjimo atstovų, atveriantis naujas Lietuvos ir Indijos bendradarbiavimo galimybes, stiprinantis kultūrinius bei dvasinius saitus tarp mūsų abiejų šalių. Šios išvykos metu mes labai daug nuveikėme pristatydami Romuvos puoselėjamas savo protėvių dvasines tradicijas. Mes ne tik suteikėme žinių apie Lietuvą nieko negirdėjusiems Indijos žmonėms, bet ir atskleidėme jų pačių kalboje ir papročiuose slypinčias bendras su mūsų tauta giliai indoeuropietiškoje praeityje įsišaknijusių bendrų kultūrinių tradicijų ištakas“.

Lietuvos romuvos atstovai lankė įspūdingas hinduistų šventoves, ašramus, universitetus bei mokyklas, susitiko su induistų dvasininkais bei šventaisiais, studentais bei moksleiviais.

Lankytasi: Čhatisgarho Pt. Ravišankaro Šuklos (Ravishankar Shukla) universitete,  Gracious koledže, Genčių mokykloje internate, Vanavasi Kalyjano ašrame, Džagannatchos, Jašpurnagaro ir Viešpaties Ramos šventovėse ir daug kur kitur.

Lietuvos romuvos atstovai visur buvo pasitikti su didžiule pagarba. Lietuvių laukė įspūdingi sutikimai ir priėmimai su tradiciniais indų šokiais, dainomis, apeigomis ir gausiomis dovanomis. Priėmimuose romuviai daugiausia susižavėjimo ir šilumos sulaukdavo pakvietę susirinkusius kartu padainuoti apeigines lietuviškas giesmes, o mokyklose pamokydami ir kartu su mokiniais šokdami įvairius tradicinius lietuviškus šokius.

Lietuvos Romuvos pasiuntinius Indijoje lydėjo ir globoja RSS padalinio „Visos Indijos genčių ašramas“ vienas iš vadovų Surendra Maturas (Surendra Mathur). Ši organizacija yra įsteigusi ir be vyriausybės pagalbos išlaiko virš 6000 Indijos tautinėms grupėms skirtų mokyklų, teikia šioms gentims socialinę ir medicinos pagalbą, padeda išsaugoti jų prigimtinę kultūrą.

Straipsnio autorius – Jonas Vaiškūnas.